Slowpitchová liga

JOUDRS SLOWPITCHOVÁ LIGA

27_20240522_171430.png

HISTORIE

Joudrs slowpitchová liga byla založena na podzim roku 2013. Hlavním cílem při založení ligy bylo umožnit rodičům hráčů, členům klubu a všem přátelům Joudrs si zahrát odlehčenou verzi softballu a ještě více utužit vztahy mezi uvedenými a vedením klubu. Naší ligy se účastní muži i ženy, aktivní hráči i naprostí amatéři.

Ligy se v prvním ročníku účastnilo 6 týmů. Od druhého ročníku hrálo Joudrs slowpitchovou ligu 9 týmů, některé složené z rodičů a trenérů Joudrs, některé mimo klub.V aktuálním ligovém ročníku se vracíme k původnímu cíli, kterým je umožnit rodičům našich hráčů vyzkoušet si hru, kterou hrají jejich děti. Proto i letos startuje pouze 6 Joudrs týmů. V tomto ročníku odehrajeme celkem 9. kol. Týmy jsou v každém kole rozděleny do dvou skupin, kde hrají systémem každý s každým. Ligová kola jsou obvykle jednou za měsíc až dva. V letních měsících hrajeme venku na hřištích Joudrs a v zimě v naší nafukovací hale.

Od roku 2024 jsme se rozhodli pro obnovení a přeměnu Joudrs slowpitchové ligy v “Rodičovský slowpitch”. Několik pátečních večerů je věnováno rodičům, které zveme, aby si za přátelské uvolněné atmosféry vyzkoušeli sport svých dětí. Účast je dobrovolná a bezplatná. Vítáni jsou rodiče, prarodiče, starší sourozenci (nad 15 let), přátelé klubu a také hráči původní slowpitchové ligy. Účast na akci potvrzují hráči (=rodiče) skrze moje.joudrs.cz. Nemá-li někdo tuto možnost, může dorazit i bez předchozí přihlášky přímo na místo. Týmy se sestavují pokaždé znovu ze všech příchozích.

SEZÓNA 2024

Pokud máte zájem hrát, registrujte se prosím přes klubovou platformu EOS.

Ligu hrajeme podle pravidel softballu s několika změnami. Ta zásadní se týká způsobu nadhozu. Nevyžadujeme ani naplnění všech oficiálních pravidel slowpitchte, například neplatí pravidlo poměrového zastoupení obou pohlaví, byť vyrovnanou účast mužů a žen doporučujeme. Vzhledem s širokému rozpětí hráčské úrovně a zkušeností se softballem také hrajeme s měkkými míči (Flexibally).

Termíny jednotlivých kol Rodičovského slowpitche:

  • 5. dubna
  • 3. května
  • 31. května
  • 21. června
  • 13. září
  • 18. října

Sraz je vždy v 18:30 před clubhousem, následuje společné rozcvičení, rozdělení do týmů a v 19:00 začínají první zápasy.

Vedoucí soutěže: Martina Košanová

V případě dotazů či připomínek prosím kontaktujte Helču Procházkovou (helenaprochazkova63@gmail.com, tel.: 725 007 360), či Martinu Košanovou (mkosanova@centrum.cz).


PRAVIDLA

Rodičovský slowpitch má stejná pravidla jako softball (fastpitch), výjimkou jsou níže uvedené specifikace.


1. Nadhoz musí vystoupat nad ramena pálkaře a v případě striku dopadnout do vymezeného uzemí za domácí metou (vyznačené kobercem).

2. V každé směně jdou na pálku všichni hráči týmu a to nezávisle na počtu outů. V další směně se pálkařské pořadí posouvá tak, aby poslední pálkař(ka) z minulé směny tentokrát odpaloval(a) jako první.

3. V případě čtyř špatných nadhozů (ballů) je meta zdarma.

4. Ve vnitřním poli (mimo pozice kečra) musí hrát alespoň dvě ženy.

5. Ti, kteří jsou aktivními hráči softballu, musí odpalovat ze své slabší (“z druhé”) strany. (Platí i pro bývalé hráče, jejich dovednosti jsou znatelně na úrovni).

6. Hrajeme bezpečně a ohleduplně; slajdování je jako prvek bezpečnosti povoleno.

7. Platí zákaz kovových hrotů na obuvi.

8. Hrát smí pouze osoby starší 15 let.

9. Hrajeme pro zábavu.

10. Respektujeme soupeře a rozhodčí.

SOFTBALL

Softballu se také říká nejrychlejší šachy. V SK Joudrs Praha softballem komplexně rozvíjíme tělesnou individuální zdatnost a sportovní dovednosti dětí – správné běhání, ohebnost, rychlost, reakci, pružnost, koordinaci, fyzickou zdatnost a v neposlední řadě vzájemnou komunikaci a spolupráci v týmu. Vše především formou zábavy a her.

Softball se stává čím dál populárnější, měly být i na programu Olympisjkých her v Tokiu 2020. SK Joudrs Praha pravidelně vychovává hráčky a hráče reprezentačních týmech. V ženské, juniorské a kadetské reprezentaci, jsme letos mohli vidět několik hráček Joudrs. Nemalým lákadlem je možnost získání sportovního stipendia na některé z Amerických univerzit, jako se to v letošním roce podařilo hráčce ženského Áčka a reprezentance Veronice Klimplové. V mužské větvi máme několik odchovanců, kteří reprezentovali v juniorských a kadetských reprezentacích na turnajích MS Kanadě, Argentině nebo Japonsku. Tréninky poskytují dětem nejen individuální přístup a kvalitně strávený volný čas pod vedením trenérů s reprezentační zkušeností, ale i moderní softballové hřiště a zázemí špičkového oddílu evropské úrovně.

PRAVIDLA SOFTBALLU: JAK SE HRAJE SOFTBALL?

Zpět na Pořádáme